Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 19       Lapozás: 1-10 | 11-19

Intézménymutató: Országgyűlés (Parlament)


1958. november 16.

A parlamenti választáson Wild Frigyes Románd választási körzetéből bekerült a parlamentbe.

1961. október

Wild Frigyes parlamenti beszédében kijelentette, hogy a magyarországi németek szolidárisak az NDK-val

1967. március 14.

Wild Frigyest ismét parlamenti képviselővé választották.

1975. június 15.

Parlamenti választások. A Pest megyei 25. választói kerület (Dunabogdány) jelöltjeként Réger Antal került be a parlamentbe.

1977. 2.félév

Az Országgyűlés Külügyi Bizottsága napirendre tűzte az Oktatási és Kulturális Minisztérium közös előterjesztésében "A nemzetiségek helyzete Magyarországon" című témát.

1981. június 15–23.

A magyar Országgyűlés delegációja Apró Antal házelnök vezetésével hivatalos látogatásra az NSZK-ba érkezett. A delegáció tagja volt Réger Antal is.

1985. június 8.

Parlamenti képviselők és helyi tanácstagok választása. Az 1983: III. sz. törvény a választójogi törvény reformjáról szerint mindenütt 2 jelöltnek kellett indulnia. A parlamenti képviselők 10%-a a Hazafias Népfront országos listája alapján került be a parlamentbe, ezeket a személyeket az egész ország lakossága választotta, nemcsak a választói körzetek lakói. Réger Antal a Hazafias Népfront országos listáján került be a parlamentbe, s a külügyi bizottság tagja lett. Rajta kívül bekerült még Michelisz Teréz (Teréz Michelisz) is. Ő az Elnöki Tanács tagja lett.

1988. március 16–17.

Peják Emil, a Hazafias Népfront budapesti bizottságának titkára a parlamentben javasolta a nemzetiségi törvény megalkotását. A javaslatot minden képviselő támogatta.

1988. október 5–7.

Jakab Mária, a Szlovák Szövetség főtitkára az Országgyűlés egyik alelnöke lett.

1989. november 1.

Az Országgyűlés 20/1989. OGY sz. határozatában kinyilvánította, hogy a kitelepítések és internálások jelentős arányban hibás politikai gyakorlat következményei voltak, s ezért a magyar társadalom nevében az áldozatokat, a sérelmeket elszenvedőket megköveti. A kártalanítás kérdéséről az Országgyűlés később tárgyalt.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>